کودک و طبیعت

فرآهم آوردن زمينه آشنايى با طبيعت و مفاهیم زيست محيطى براى كودكان شهرها و ساكنين حاشيه پارك هاى ملى يكى از اهداف اصلى ماست.
طبیعت یکی از مهمترین زمینه هایی است که کودک در طی سالهای حساس و تاثیرگذار رشد خود با آن سروکار دارد. شاید گزافه نباشد اگر بگويیم که تجربه ی مستقیم و غیرمستقیم طبیعت یکی از تاثیرگذارترین عناصر رشد فیزیکی، عاطفی، ادراکی و حتی اخلاقی انسان، بخصوص در دوران کودکی، بوده و احتمالاً در آینده نیز چنین خواهد بود. به رغم چنین امکانی، آگاهی علمی ما از تاثیر و اهمیت طبیعت در طی مراحل مختلف کودکی به طرز چشمگیری پراکنده و ضعیف است.
گرچه هنوز در محدوده‌های زندگی روستایی مردم، به‌واسطه شیوه معیشت، هنوز ارتباط تنگاتنگی با طبیعت(زمین، حیوانات، گیاهان و..) دارند اما با توجه به افزایش روند زندگی شهرنشینی، کودکان به‌ناچاردر شهرها و بخصوص شهرهای بزرگ هرچه بیشتر از زندگی با طبیعت و ارتباط با آن فاصله می‌گیرند. تنها تجربه ی لمس طبیعت در پارك هاى شهرى، زمين هاى افتاده، سفربه مناطق طبيعى دست نخورده و پارك هاى ملى  و ... اين كمبودها را جبران خواهد كرد.
وقتی وضع نگران کننده تر می شود که می بینیم تاثیر ارتباطها وسرگرمیهای مجازی هرچه بیشتر بر علایق و تمایلات کودکان ما نمایان تر می شودبه گونه یی که این خودنگرانی دست اندرکاران تعلیم و تربیت  محیط زیست را نسبت به آینده ی این کودکان سبب شده است.
در تجربه های کودکان ما در شهرها مثلا تخم مرغ از خواروبار فروشی می آیدو مرغ به صورت قطعه از فروشگاه گوشت ، سبزی از مغازه ی تره بار و گل و گیاه از گل فروشی .کودک هیچگونه ارتباطی بین این کالا هاوفرم اصلی و شیوه ی پرورش آنها نمی بیندو تصوری از آنها ندارد.آیادر آپارتمان کوچکی که بسیاری از کودکان شهری پرورش پیدا می کنند تا چه حد از سرما، گرما ، طلوع و غروب خورشید، تحولات شکل ماه، برف و باران، رعد و برق، شکوفه دادن درختان قابل تجربه است؟ چه رسد به لمس طبیعت بکر با حیوانات و گیاهان متنوع و زیبایش.حال آنکه تجربه ی هریک ازآنها برای سلامت روحی و جسمی کودکان ما درحد نیازهای غذایی آنها ضرورت دارد.به علاوه انسانی که کودکیِ  خود رابریده از طبیعت و زیبایی های آن سپر ی کرده باشد چگونه ممکن است در بزرگسالی به حفظ طبیعت حساس و متعهد باشد؟
امروزه تجربه ی زندگی در طبیعت بکر در زمره ی آموزشهای مستمر کودکان در همه ی جوامع به سامان است .
ما بر آنيم كه  براى برقراى مجدد اين رابطه، امكان تجربه طبيعت را براى كودكان در كنار پارك ملى گلستان فرآهم آوريم. 

ارسال پیام
نام
ایمیل
پیام
کد تصویری
عضویت در خبرنامه
ایمیل
کد تصویری
دریافت پیامک
تلفن همراه
کد تصویری